Tel: 0312 258 63 96 / 0530 441 35 84

Sosyal Medya’yı Doğrudan Konu Alan Filmler

Yazar: bilajans

Sosyal medyayı doğrudan konu alan benim bildiğim kadarıyla Amerika yapımlı yalnızca 5 film sayabiliriz. Bunlar 1. Mesajınız Var  2.The Social Network ( Sosyal Ağ) 3. Disonnect (Sanal Hayatlar) 4. Black Mirror (Siyah Ayna)  5. Panik Butonu (Panic Button)

 

İlk film olarak 1998 yapımlı “Mesajnız Var” filmi gösterime girdiğinde Sosyal medyaya, internetten iletişim kurmaya meraklı bir kişi olarak ilgimi çekmişti.  1940 yılında gösterime giren “Köşedeki Dükkân” isimli filmin yeniden çevrimi olan bu filmden sonra uzun bir ara sosyal medya konulu film çevrilmedi.

 

Bu filmin konusu ise şöyledir: “Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kely isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. İkili konuştukça birbirlerine dair onlarca ortak nokta fark ederler ve aralarındaki ilişki büyülü bir bağa dönüşmeye başlar. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır… Sanal dünyada kurulan ilişkiler üzerine yapılmış ilk filmlerden biri olan sevimli yapıtın başrollerinde Meg Ryan ve Tom Hanks ikilisi bulunmakta.”

 

Facebook Hakkında Bilinmeyenler ve Sosyal Ağ Filmi

 

“Mesajınız Var” filminden sonra Facebook’un kuruluşunu hikâye haline getiren “The Social Network, (Sosyal Ağ)” Facebook’un kurucularından Mark Zuckerberg’in de bir nevi hayatının bir bölümü olan The Social Network Facebook hakkında bilinmeyen pek çok şeyi gün yüzüne çıkardı. Facebook’un ilk kurulduğu anı, sonrasını ve adım adım yükselişini bu filmde görebiliyorsunuz. Harward Üniversitesinde okuyan kızların fotoğraflarına puan verme işlemi ile başlayan ve ilk olarak Marc Zuckerberg’in MSN listesinde bulunanların üye olduğu Facebook bugün dünyanın en çok ziyaret edilen Google’dan sonra 2. Sitesi. Aslında tam bir başarı hikâyesi anlatılıyor. Filmde pek çok kişiyi hayrete düşüren olay ise Facebook’un kuruluşu için para harcayan  Eduardo Saverin’in nasıl Facebook’un dışına itildiği.

 

Sosyal Medya Bağımlılığı ve Sanal Hayatlar Filmi

 

Sosyal Medyayı konu alan  film olarak da 2012 ABD yapımı Disonnect (Sanal Hayatlar) filmidir. Filmde birbirinden çok farklı hayat yaşayanların ortak bir özelliği işlenmiş; Sosyal Medya bağımlılığı. Okul arkadaşına şaka yaparak, onunla ilgili bir videoyu sanal ortamda yayan ve arkadaşının intiharına neden olan pişman bir çocuk, bu çocuğun bilişim suçları ile ilgili polislikten emekli olan agresif bir babası, sosyal paylaşım sitelerinde sırlarını ifşa ederken dolandırılan bir eş, para karşılığı internette soyunan genç bir adam ve onun hikayesini yazmaya çalışırken başı belaya giren bir gazeteci, vs. Bu film verdiği sosyal mesajla, sosyal medyanın doğru ve bilinçli kullanımı gerektiğine de izleyenleri ikna ediyor. İnsanların yaşam tarzını bile kökten değiştiren sosyal medya olayına eleştirel bir bakış olmuştu Sanal Hayatlar…

 

Sosyal Medyanın Siyasi ve Geniş Toplumsal Etkileri ve Siyah Ayna Filmi

 

Aslında 2 sezon ve 5 bölüm olarak izleyebildiğimiz “Black Mirror – Siyah Ayna” filmini yazmadan olmaz. Bu filmin özellikle ilk bölümü sosyal medyanın siyasi ve geniş toplumsal etkilerini ele alma konusunda gerçekten ciddi bir başarıya imza attı. Aslında oldukça iddialı ve radikal bir bakış açısıyla hazırlanmış bir senaryoya sahip. Düşünün bir ülkenin Başbakanına kaçırılan bir kızın serbest bırakılması yönünde, canlı yayında bir domuzla ilişkiye girmesi karşılığında bir şantaj yapılıyor. Ve o başbakan bu şantaja kamuoyunun da baskısıyla boyun eğiyor. Videoyu ilk izlediğinde “bu sır bu odadan dışarı çıkmayacak” diyen Başbakan; sosyal medyadan, youtube’dan haberi yokmuş gibi yapıyor. “Artık çok geç” cevabı alan Başbakan hayatının en kötü gününü yaşıyor. Sosyal medyaya ve internete açıkça küfrederek sosyal medyanın etkisini ve gücünü damarlarında hisseden Başbakanın bu sosyal medya ile imtihanını konu alan film; demokrasinin, özgürlüklerin beşiği İngiltere’de yasaklanma tehdidi ile bile karşı karşıya kalıyor. Birbirinden konu olarak farklı ama aynı yere ışık tutan Black Mirror serisinin 2. Sezon ilk bölümü aşk ile sosyal medyayı bilim kurgu tarzıyla işleyerek bir araya getiriyor.

 

Sosyal Ağlarda Paylaşılan Gerçek Hikâyeler ve Panik Butonu Filmi

 

Beşinci film ise “Panik Butonu (Panic Button)” 2011 yapımı olan bu film “sosyal ağlarda paylaşılan gerçek hikâyelere dayanmaktadır” diye başlıyor ve gerekli mesajı ilk saniye veriyor. 4 genç bir yarışmayı kazandıkları bahanesiyle özel bir jete bindirilerek tatile gönderilir. Film baştan sona jetin içinde geçmektedir. Jet havada iken oyun başlar. Onlara sosyal paylaşım sitelerinde yaptıkları paylaşımlara dair ekrandan yazılı ve sesli sorular sorulur. Geçmişte bir takım adli ve ahlaki suçlar işlediklerini kabul etmeyen gençler ortam gerildikçe suçlarını kabul ederler ama bu zamana kadar yaptıkları paylaşımlar onların sonu olur. Ve uçaktan kimse sağ çıkamaz. Gençler kandırılmıştır. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan her şeyin bir yerlerde kayıt altına alındığına dair verdiği mesajla Panik Butonu doğrudan sosyal paylaşım sitelerini konu alan ender filmlerden.

 

İnternet sitelerini Konu Alan Bazı Filmler ve Diziler

 

Biz aslında burada sadece sosyal medyayı konu alan filmleri ele aldık. İnternet siteleri ve genel olarak interneti konu alan çok sayıda film çevrildi. Bunlar için Google’u bir film konusu olarak izlemek isteyenler için “Google Me” filmi… Oyun siteleri ile ilgili olarak “Ben X”, gerilimden hoşlananlar için ise “oldur.com” filmlerini doğrudan interneti konu alan filmler arasında sayabiliriz. Bu arada sinema filminden olmayıp da sosyal medyayı öyle ya da böyle konu alan dizi filmleri de sayarsak, blog sitelerinde dedikodu tarzı günlük yazan “Gossip Girl” dizisi ile internetten sevgili bulma ve buluşma hikayelerini ele alan “Dates”dizilerini saymadan geçmeyelim.”

 

İslam Dünyası’nın İlk Sosyal Medya Filmi

 

Şimdi sıkı durun ahali size bir sorum var! Sosyal medya kullanıcılarından ilham alarak film yapılan ilk müslüman ülkesi neresidir?

 

Pakistan… Cıkk… İran… Cıkk… Birleşik Arap Emirliği… Cıkk… Hımmm… Mısır, Suudii Arabistan, Malezya, Katar, Fas, Tunus… Cıkk… O zaman kesin ülkemizdir :)) Bu yazıdan sonra olabilir :)) Ülkemizde değil. Hadi ben söyleyeyim :)) Endonezya… Evet evet yanlış okumadınız Endonezya… Hem de bir tane değil iki tane film yapılmış. Hay maşallah :))

 

“Endonezya‟daki  gerek  Twitter  gerek  Facebook  gibi  sosyal  medyaların  kullanımının yaygın olmasından dolayı film üreticileri, sosyal medya kullanıcılardan  ilham  alarak  sinema  filmleri  üretmektedirler.  Biri “Republik  Twitter” diğeri “Radio Galau  FM”  filmleridir.

 

Republik  Twitter”  filmi,  16  Şubat  2012  tarihinde  gösterime  girmiştir.  “Republik Twitter” filminin olay dizisinde, bir genç oğlanın bir kız ile  sosyal  medyada  tanıştığını  ve  kıza  aşık  olduğunu  anlatıyor.  Önceden  hep  sanal  dünyada  iletişime  geçen  bu  genç  oğlan  sonunda  gerçek  dünyada  bu  aşkını  gerçekleştirmek  ister.  Sosyal  medyada  tanıştığı  kız  ile  Jakarta‟da  bir  yerde  buluşacağına  karar  verir.  Bu  hikaye,  sanal  dünyada  yaygın  olan  gençlerin  birbirleriyle tanışma olaylarından ilham almıştır. Bu tanışmaların bazıları devam edip  evliliğe sona erir.

 

Republik Twitter dışında sosyal medya ile ilgili bir diğer film,  “Radio Galau  FM”  filmidir. “Radio  Galau  FM”  filminin  olay  dizisinde  de  aynı  şekilde.  Bu  da  gençlik  aşklarını anlatan bir filmdir. Baş rolünün biriyle çıkar, sonra ayrılır ve dertli olur. Bu  üzüntü,  Twitter  ve  Facebook‟un  timeline  veya  zaman  çizelgelerinde  kolayca  bulunmaktadır. Birçok Twitter ve Facebook kullanıcıları, bu sosyal medyaları, kendi  günlük hayatlarında başına gelenlerini, özellikle dertlerini paylaşmak için kullanırlar.  İşte  sosyal  medyada  paylaşılan  bu  dertler,  “Radio  Galau  FM”  filminin  yapımının  ana malzemesidir.”

 

Nasıl ama…

 

Müslüman Bir Ülkede Bu filmin Yapılma Nedeni Ne?

 

“Belki merak nedeniniz vardır. Endonezya’da sosyal medya temalı olan bu filmin  yapımının nedeni ne?

 

Üç neden sayabiliriz. İlki,  sosyal medyanın  yaygın kullanılmasıdır. Sosyal medyanın sanal dünyada kullanımı  yeni bir akımdır. Film, izleyicilerinin bu yeni çıkan  akıma karşı ilgiyi güçlendiren ve  sağlamlaştıran  niteliklerden  olmuştur.  Böylelikle  aslında  film  yapımcı,  yapmış  olduğu filmin sosyal medya akımı gibi akım olup birçok kişi tarafından izlenmesini  beklemektedir. İkinci neden, Endonezya‟daki sosyal medya kullananlarının büyük şehirlerde  bulunan gençler ve  yetişkinler olmasıdır. Bunun  için bu film, genç ve  yetişkin aşk  hikayelerini  içermektedir.  Bu  tür  filmler  piyasada  çok  da  beğenilmiştir.  Sosyal  medya temalı filmi yapanları,  “Ada Apa Dengan Cinta”  ve  “Jomblo”  başlıklı 2000  yılın  başlangıcında  ortaya  çıkan  ve  piyasada  çok  beğenilen  gençlik  filmi  gibi  önceden  çıkmış  olan  diğer  gençlik  filmlerin  elde  ettiği  büyük  başarıyı  elde  etmeyi  ummaktadır. Üçüncü nedeni ise ticarettir. Başarılı bir film, büyük bir kâr kazandırır. Buna  itiraz yoktur. Sonuçta film sanayi de dahil olmak üzere tüm sanayi sektörleri, en azsermaye  ile  en  fazla kazancı  elde  etmeye  gayret  eder.  Gençlerin  peşini  bırakamadıkları olan sosyal medya temalı filmlerin yapımının da aynı şekilde, büyük  bir kâr kazanmasını beklenmektedir.”

 

Manyah Bir Proje :))

 

Sosyal medyanın hayatı

Ara!