Sosyal Ağlar Nelerdir?

Myspace: Sanal  ortamda  kullanıcı  denetiminde  iletişim  ve  arkadaşlıklar kurulabilen, kişisel profillerin, blogların, grupların, resimlerin, müzik ve videoların barındırılabileceği bir sosyal  iletişim  web sayfası’dır.

Facebook:  “İnsanlara  paylaşmanın  gücünü  vermek  dünyayı daha açık ve bağlantılı bir yer yapmaktır.” Diye ifade ediliyor. Mutlu Binark  ve  Diğerleri, “Görülüyorum  Öyleyse  Varım!” kitabında   845.000.000 kullanıcıya  erişen  Facebook’un  ortaya çıkışını ve tarihini şöyle özetlemektedirler: “Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg, Andrew McCollum ve  Eduardo  Saver’ın  da  yardımıyla  2004  yılında  “The  Facebook”u kurmuştur. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra Harvard öğrencilerin yarıdan  fazlası  Facebook’a  üye  olmuştur.  Kullanım  yaygınlığı  gittikçe artan  Facebook,  Boston’daki  MIT,  Boston  Üniversitesi  ve  Boston College  gibi  diğer  üniversitelerden  de  üye  kabul  etmeye  başlamıştır. Siteye  dahil  olan  okulların  gittikçe  artmasıyla,  2004  Aralık  ayında sitenin  kullanıcı  sayısı  1  milyona  ulaşmıştır.  Başlangıçta  “The Facebook”  olan  sitenin  adı  2005  Ağustos’ta  200  bin  Dolar’a Facebook.com  olarak  değiştirilmiştir.  2005’in  sonlarına  doğru  site, İngiltere  ve  Kanada’daki  üniversiteleri  de  üyeliğe  kabul  etmeye başlamıştır.  Aynı  yılın  sonunda,  ABD,  Kanada,  Meksika,  İngiltere, Avusturalya, Yeni Zelanda ve İrlanda’daki 25.000’in üzerinde üniversite sisteme katılmıştır. 2006 yılına gelindiğinde site, bir yandan üniversite ağını  genişletirken  diğer  yandan  kullanıcılarının  lise  arkadaşlarını  da arkadaş  listelerine  ekleyerek  üyeliğe  davet  etmesini  sağladı.  Bu gelişmelerle  birlikte,  enformasyonel  kapitalist  yapıda  Facebook’un tecimsel  değerinde  artma  yaşanmış,  Eylül  2006’da  Facebook,  e-posta adresi  olan  tüm  İnternet  kullanıcılarını  üyeliğe  kabul  etmeye başlamıştır.  Bugün  Facebook  dünyanın  en  yaygın  toplumsal  paylaşım ağı  haline  gelmiş  ve  kullanımı  tüm  dünyada  hızla  yaygınlaşan  site, Google’dan sonaki en değerli firmalardan biri olmuştur. Facebook’un  kullanım  amaçları  olarak  sıraladığı başlıklar,  Facebook  ile  birlikte  neredeyse  tüm  sosyal  paylaşım  ağlarının  kullanım amaçlarını özetlemektedir: Arkadaş Bulmak Amaçlı, Denetim ve Gözetim Amaçlı, Video, Resim, Fotoğraf, Müzik, Fikir Paylaşımı Amaçlı, Oyun Oynamak Amaçlı, Örgütlenme Amaçlı, Siyasal Amaçlı, E-Ticaret Amaçlı, Cinsel Amaçlı, İhbar Amaçlı

LinkedIn: Özellikle iş dünyasına odaklanan bir sosyal ağdır. İş çevresi, iş arkadaşları ve  potansiyel  yeni  iş  bağlantıları  kurma  ve  güncel  bir  özgeçmiş  sergileme  imkanı sunmaktadır.

Google Plus: Google ( internet arama motoru)  tarafından yönetilen sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmetidir

VİKİLER : “What  I  know  is…”  kelimelerinin  baş harflerinden  oluşan Viki yazılımlar  katılımcıların  katkıda  bulunarak  oluşturduğu  bilgi  sayfalarıdır.

FORUMLAR: Tartışma  konularının  başlatıldığı  ve  sonradan  üzerinde  görüşlerin  bildirildiği  platformdur.

FOTOĞRAF PAYLAŞIMI:  Instagram, Flickr, FotoKritik, Photobucket, DeviantART en çok bilinen kanallardır.

LOKASYON PAYLAŞIMI – FOURSQUARE: Foursquare yazılımıyla bulundukları  mekanları işaretleyebilmekte ve bıraktıkları notlarla belli bir lokasyon hakkında bilgi verebilmektedirler.

VİDEO / HAREKETLİ GÖRSEL PAYLAŞIM KANALLARI: Youtube Vimeo, İzlesene,   ve Dailymotion bu alanda en çok bilinen kanallardır.