BLOGLAR: İnternette  yazılan bir  tür  seyir  defteri  de  diyebiliriz.

–              Kişisel Bloglar: İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan  Blog  türüdür.  Çoğunlukla,  Blog  yazarının ismini  veya  takma  adını  alırlar. WordPress ve Tumblr gibi ücretsiz kanallardır.

–              Temasal Bloglar: Sadece  belirli  bir  alanda  yazılan  gönderilerin  yer  aldığı,  belirli  bir  konuda  uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği Blog sayfalarıdır. Politika, pazarlama, yemek, internet, ekonomi, tasarım, moda, fotoğraf, programlama dilleri, blogger temaları vb.

–              Topluluk Blogları: Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen kapsamlı Blog sayfalarıdır.

–              Kurumsal Bloglar: Şirketlerin, kendileri  ile  ilgili  haber  ve  duyurularını  daha  samimi bir şekilde halka  açtıkları  Bloglar,  dünyada  ve  iş hayatında  giderek  önem  kazanmaktadır. Türkiye’de de  artık  az  sayılamayacak  kadar şirket  Blog  sayfası  üzerinden  hedef kitlesiyle  iletişim  kurmaktadır.

MİKRO BLOGLAR: Blog  uygulamalarına  benzemekle  birlikte  daha  çok  anlık  girdi  yapılmasını sağlayan, uzun metinler yerine kısa cümlelerin aktardığı uygulamalardır. En bilinen türleri Twitter,  Foursquare  ve  Friendfeed’tir. Paylaşılan  kısa  metinlere  linkler eklemek vasıtasıyla görsel ve diğer içerik türleri kullanılabilir.

– Anlık Durum Paylaşımı – Twitter: En  fazla  140  karakterden  oluşan  tweet(cıvıldama)   adı  verilen  İnternet vasıtasıyla  mesajların  gönderildiği  ve  Twitter’e  kayıtlı  kullanıcıların  birbirlerinin mesajlarını  okuyabildiği  ve  takip  edebilme  imkânı  sunduğu,  ücretsiz  bir  mikro-blog hizmetidir. Twitter’i  tanımak için bu sözlükteki  kimi tanımlamalar bilinmelidir.

Tweet (isim): Twitter ile atılan en fazla 140 karakteri içeren mesaj.

Takip  et:  Twitter’dan  bir  kimseyi  takip  ettiğinizde  o  kişiden  Tweet  veya güncellemelerin alımını sağlayan düğme.

Takipçi: Twitter kullanıcısını takip eden bir diğer Twitter kullanıcısı.

Direkt Mesajlar (DM): Sadece gönderen ve alıcı arasında gerçekleşen kişiye özel mesajlardır.

Keşfet:  En  üst  sıralardaki  Tweetlerin,  kimin  takip  edilebileceğinin,  gündemin, arkadaş aramanın ve arama kategorilerinin olduğu etikettir.

Hashtag: “ # ”  Sembolü gündemde en üst sırada  yer alan başlıkları ve anahtar kelimeleri işaretlemek için kullanılır. Bu sembol, Twitter kullanıcıları tarafından ortaya çıkarılmıştır.

FF  (#Follow  Friday):  Twitter  kullanıcılarının  diğer  kullanıcılara  #FF  hashtag’i ile kimi takip etmeleri hakkındaki önermelerdir.

Zaman Akışı: Kullanıcının tüm tweetlerinin ters zaman örgüsüne göre sıralayan akıştır.

Retweet  (isim):  Kullanıcının  bir  Tweet’i,  kullanıcıyı  takip  eden  diğer kullanıcılarla paylaşmasına verilen addır.

Fail Whale: Türk kullanıcılar arasında pek karsılasılmayan bir isim olsa da Twitter’la ilgili haberlerde sık kullanılan bir terim. Twitter çöktügü zaman kars¸ınıza kusların tasıdıgı bir balina resmi geliyor. Iste bu ünlü balinaya Fail Whale deniyor ve bunu gördügünüz zaman bilin ki Twitter’da bir sorun var.

Trending Topics: Twitter’da o sırada en çok konuşulan konuların listesidir. Dilerseniz bunu ülke ve şehir olarak özelleştirebilir veya tüm dünyanın gündemi için Dünya olarak seçebilirsiniz.