İSTİHBARAT KURBANLARI: HEM DE GÖNÜLLÜ!

Sosyal medya kullanıcıları “gönüllü istihbarat kurbanları pardon elçisidir”. :)) Biraz açmak istiyorum.  “Ortaya  çıkış  kaygısı  gözetim  ve denetim  olmamasına  rağmen,  zaman  içinde  başlıca  işlevi  gözetim  ve  denetime  “veri” sağlamak haline gelen sosyal medya, milyonlarca insan için günlük hayatın vazgeçilmez bir öğesi olmakla birlikte; modern bir fişleme yöntemi olarak da karşımıza çıkmaktadır.”

GÖZETİM VE MAHREMİYET KAVRAMLARI İŞTE SOSYAL MEDYA DA CAN ALICI NOKTA BURASIDIR. Bir de şu açıdan bakalım. Bir yerlerde okumuştum aklımda kaldığı kadarını paylaşmak istiyorum:

  • “Sosyal medya, istihbarat için mükemmel bir araçtır. Amerikan Başkanı’na bağlı “Department of Homeland Security” adlı bir departmanın raporunda sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu CIA’nın 2004’den beri, Facebook veritabanını  istihbarat için kullandığını söylüyor. CIA, istihbarat(bilgi) toplamak için Facebook’u aktif bir şekilde kullanıyor. CIA temsilcisi Christopher Sartinsky; insanların politik görüşlerini, dinlerini,  tüm  arkadaşlarını, kişisel e-posta adreslerini, yüzlerce fotoğrafı, durum güncelmelerini yani her şeyi gizlece izlediklerinden bahsetmiş. Yine Department of Homeland Security raporuna göre Facebook’un meşhur kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, (babasının hayrına yapmamış bu siteyi ) haberde “CIA’in Facebook Program Yöneticisi” olduğundan bahsedilmiş. Zuckerberg’in geliştirdiği Facebook programı sayesinde, CIA içinde “şu ana kadar en gelişmiş tek güçlü kitle kontrol aracını (facebook) yaratan efsane kişi(the overlord) olarak çağrıldığından bahsediliyor. Facebook’un ayrıca CIA’in istihbarat giderlerinden ciddi anlamda tasarruf etmesini sağlamasından bahsediliyor. Twitter için de diğer CIA yazılımı olarak bahsediliyor” 🙂
  • “ Alman RT kanalında da buna benzer haberler yayınlanmıştı: Facebook ve Twitter gibi yazılımların bilgi kaynağı olarak kullanılması sürdürülebilir bir istihbarat sisteminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Genellikle haber kaynakları için istihbarat örgütleri, ciddi paralar harcarlar. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ kültürü ile sarmalanan birey ise bu işi kendine görev bilerek gönüllü olarak yani para talep etmeden yapıyor. Bu da kendi başına müthiş bir modeldir.”
  • Facebook 2014’un ilk 6 ayı içerisinde dünya çapında ülkelerden gelen kullanıcısı bilgisi talepleriyle ilgili açıklamada bulundu. Geçtiğimiz yıllara göre devletlerin özel bilgilerini istediği kullanıcı sayısında yüzde 24’lük bir artış var. Sadece 6 ayda 35 bine yakın kişinin kişisel verisi Facebook’tan alındı. Facebook mahkeme kararı olmadan veri vermediği için, aslında devletlerin talep ettiği sayının çok az bir kısmını oluşturuyor bu rakam.
  • Google’da açtığınız her sayfa bizim kişiliğimizi ele veriyor. Hatta google adınızı yazın neler çıkacak? Dolayısıyla mahremiyet kalmadı, öldü. Kızlarda cinsel ilişki yaşı 9 yaşına kadar düşmüş. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yapılan “Boşanma Nedenleri” konulu araştırma, çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Bunlardan en dikkat çekeni, çiftlerin boşanma nedenlerinin başında, yüzde 53 ile sosyal medyanın gelmesidir. Hata sosyal medyanın yanlış kullanımı aldatmaları artırmıştır. Prof. Dr. Erol Göka: “Batılı hayat tarzı ülkemize gelip yerleşti. Dolayısıyla Türk aile yapısı bozulmaya başladı”(Haber7) Hatta akşam yemeğini yan odada ki oğlunu, eşini akıllı telefonla mesaj göndererek haber eden bile var.

Demek ki olur olmadık herşeyi paylaşmamalıyız. Nitelikli şeyler paylaşın, mahremiyetinize dokundurmayın. UNUTMAYIN BİRİ SİZİ GÖZETLİYOR! Sakın bana birşey olmaz demeyin ( bir örnek ünlü bir firma iş başvurularında sosyal medyayı kullandığını açıkladı) ucu size birgün mutlaka dokunacaktır.

Göründüğü gibi olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yanlarınında olduğu bir mecra sosyal medya…  O zaman “bilmek, anlamak, öğrenmek, geliştirmek veya alternatifini bulmak şart; yani eğitim şart!” :))) Özellikle paylaşımlarımıza dikkat etmek lazım. Özel paylaşımlarda bulunmayalım. ( Nerede ne içtiğinizi, kimlerle beraber olduğunuzu alem bilmesin. Birşeyiniz eksilmez, birşeyde kaybetmezsiniz. İlla birşey paylaşmak istiyorsanız insani değerler için, farkındalık oluşturucak düşündürücü komik paylaşımlarda bulunun.) EN ÖNEMLİSİ YÜZ YÜZE İLETİŞİMDEN ASLA VAZGEÇMEYİN; CANLI SOHBET KÜLTÜRÜMÜZÜ EVDE, İŞTE HER YERDE YAYALIM.

Sosyal medya bıçak gibidir; sapından tutarsanız iş yapar, sapından tutmazsanız bir yerinizi keser. Eeee o zaman sapından tutalım, öğrenelim, anlayalım, uygulayalım dimi :))

İşte böyle… Daha çok şey paylaşacağız çok… Bir nefes arası verelim dimi… Kaldığımız yerden devam edeceğiz.